Výroba vánočních dárků s aromaterapií

Vánoce jsou časem lásky, splněných přání, klidu a pohody, aspoň tak si to přeji já. Slíbila jsem si, že si letos v tomto krásném období udělám čas na sebe, rodinu, děti a že budeme mít zase jednou tvořivé vánoce. Je na nás samotných, zda dáme přednost duchovní stránce Vánoc, onomu tajemnému, čím jsou pro nás přitažlivé už řadu století, nebo upřednostníme spotřební část v nepřeberném množství dárků, které třeba ani nepotěší. O těchto Vánocích chci darovat své rodině především něco ze sebe. Chci darovat svůj čas. Podle mého názoru opravdová krása Vánoc spočívá spíše v jednoduchosti, klidu, upřímnosti a schopnosti naslouchat druhým.

JAK PŮSOBÍ AROMATERAPIE?

Kouzelná vůně jehličí, pryskyřice, kůry, listů, květů a plodů, to je aromaterapie. Dokáže navodit příjemnou náladu a klidnou a láskyplnou atmosféru v každém domově. Téměř každá rostlinka obsahuje ve svých květech, listech, lodyhách, kořenech, semenech či kůře vonné látky, ve formě malých kapiček, které se uvolňují do okolního prostředí. Tyto vonné látky se nazývají silice (éterické oleje) a jsou koncentrovanou živou podstatou a duší rostlin. Právě s těmito éterickými oleji pracuje aromaterapie. Do lidského těla silice pronikají dvěma základními způsoby: dýcháním a pokožkou. Ovlivňují fyziologické funkce (tlak, svalové napětí, apod.)a naše emoce a nálady.
TYPICKY VÁNOČNÍ VŮNĚ

K typicky vánočním vůním patří: kadidlo, myrha, jalovec, borovice, smrk, jedle, vanilka, skořice, hřebíček, mandarinka, citron, pomeranč a grapefruit. Samozřejmě záleží na vás samých, která vůně je vám nejpříjemnější a se kterou si spojujte představu Vánoc, klidu a pohodlí. Tři králové přinesli Ježíškovi kadidlo a myrhu. Bohatě kafrová a mírně citrusová vůně kadidla pomáhá při klidném rozjímání, jemně kafrové aroma myrhy především zklidňuje a podobně jako kadidlo vnáší do mysli pokoj a mír. Jalovec voní sladkohořce trochu dřevitě a prohlubuje především schopnost soucítění s druhými a důvěru. Vůni jehličnanů si jistě dokážete představit. Borovice je spojována s moudrostí, smrk se sebedůvěrou a rychlým vzestupem a jedle s vnitřním klidem a stabilitou. Vánoční koření jako vanilka, skořice a hřebíček přinášejí do našich domovů pocit tepla, bezpečí a pohody. Vůně citrusů zklidňuje napětí, osvěžuje, rozradostňuje, pročišťuje a působí proti melancholii a smutku.  Nemusíte používat pouze jednu silici, můžete si namíchat směs, která vám bude vyhovovat.  Vůně doporučuji střídat. Přes den používám směs koření s citrusy a navečer mám ráda olejíčky, které navodí klid a harmonii.

K rozšíření vonných silic je velice příjemné použít aromalampu, která spolehlivě navodí vánoční atmosféru. Naplníte nádobku teplou vodou a přidáte do ní 6-8 kapek olejíčku nebo směsi olejíčků. Pod nádobkou zapálíte svíčku. Dávkování odpovídá místnosti zhruba o rozměrech 20 m2.

Je snadné vyrobit příjemnou směs do rozprašovače a kdykoli budete mít chuť tak jí rozprášit po bytě či domě. Směs připravíte například tak, že do rozprašovače nalijete 300 ml vody a přidáte 3 kapky borovice, 2 kapky citronu a 1 kapku skořice. Je spousta dalších výborných kombinací. Stačí jen trochu experimentovat.

Pokud máte doma krb, tak při přípravě krbových polínek stačí na jedno z nich dát kapku éterického oleje. Tato jediná kapička na celý večer provoní vánoční domov. Lze použít jakékoli palivové dříví a oheň bude vonět po dřevě stromu, ze kterého byl příslušný olej získán. Než navoněné polínko přidáte do ohně, nechte je nějakou dobu vsáknout. Olejíčky jsou hořlavé, proto je vhodné chvíli počkat, aby oheň nejiskřil. Nejlepší je připravit několik polen dopředu a použít podle potřeby.

Vánoční výzdoba je nedílnou součástí svátků a můžete ji provonět éterickými oleji. V lese nasbíráte borové šišky, které společně s vatovým tampónem napuštěným 2 kapkami éterického oleje z borovice, uzavřete přes noc v igelitovém pytli. Ráno budete mít šišky s intenzivnější a přirozenou vůní borovice. Šišky můžete použít například na výrobu vánočních věnců nebo je jen tak volně položit na různá místa. Podobně můžete olejíčky pokapat vánoční věnce, sušené pomeranče, skořici nebo jakékoli dřevěné (nelakované) ozdoby.

Pokud chcete zvýraznit nebo oživit vůni vánočního stromečku stačí, když ho postříkáte směsí vyrobenou z 300 ml vody a 6 kapek borovicového, smrkového nebo jedlového oleje. Další možností je, že savý hadřík namočíte do vody a na něj nakapete pár kapek olejíčku a omotáte s ním kmen stromečku. Takto oživit můžete i umělý stromeček. Budete potěšeni krásnou a přírodní vůní.

VÝROBA DÁRKŮ

Starodávné, tradiční dárky vždy potěší. Můžete si je vyrobit sami. Výroba různých dárečků z éterických olejů je jednoduchá a tvořivě zabavíte sebe i děti.

Vánoční balicí papír

Každý rok vyrábíme voňavý balicí papír. Dělá se to tak, že na vatový tampon nanesete 2 kapky olejíčku a přes noc vložíte do uzavřeného sáčku společně s papírem. Pro jednotlivé členy rodiny vybíráme různé vůně. Syn má například velmi rád mandarinku, dcera pomeranč, manžel skořici a já kadidlo. Dárky nerozeznáváme podle jmenovek, ale podle vůně. Je to docela zábava. Každý musí očichat dárek, aby poznal, jestli je jeho. Podobně můžete navonět stužky, případně jmenovky.

Záložka do knihy

Děti rády vyrábějí záložky do knih. K výrobě záložek potřebujete tvrdý papír, který vystřihnete ve tvaru záložky. Potom ho namalujete podle vašich představ a kápnete kapku éterického oleje. Záložku uzavřete do igelitového pytlíku a aroma necháte přes noc nasáknout do záložky. Na špičku lze přivázat stužku nebo šňůrku s korálkem, který je také napuštěn éterickým olejem.

Sáčky do bot

Rozdrťte jakékoli sušené listí a na každou hrst přidejte 2 kapky éterického oleje. Dobře promíchejte a nechte vyschnout. Listí napěchujte do hezkých látkových sáčků a můžete vkládat do bot. Nejčastěji používám šalvěj, citron, nebo levanduli.

Sáčky na spaní, zklidnění, povzbuzení, nebo pro radost

Tyto sáčky vyrobíte podobně jako sáčky do bot, ale místo sušeného listí použijete sušené bylinky. Já jsem letos sklidila ze zahrádky během léta a podzimu levanduli, šalvěj a meduňku. Pro zvýraznění vůně, bylinky pokapu příslušným éterickým olejem. Sáček s meduňkou a levandulí zklidňuje a se šalvějí zase pročišťuje a revitalizuje. Všechny sáčky s bylinkami přinášejí radost.

Ozdoby z keramické hlíny

Podobně jako připravujete vánoční cukroví, můžete vyrobit ozdoby, jmenovky nebo přívěsky z keramické hlíny. Je to opravdu jednoduché. V létě jsem byla s dcerou v hračkářství a koupily jsme si za 60 Kč balíček hlíny (Natural clay), která vyschne za 24 hodin. Hlínu rozválíte na vále podobně jako cukroví a stejnými formičkami z ní vykrájíte různé tvary. Na takto vykrájené tvary namalujete jehlou různé obrázky nebo na ně obtisknete libovolné přívěsky či mince. Je důležité, aby byl povrch zvrásněn. Potom necháte 24 hodin vyschnout. Na ozdoby kápnete jednu kapičku éterického oleje. Ozdoby nádherně voní, a vůně na nich vydrží opravdu dlouho. V létě jsem tímto způsobem vyráběla přívěšky navoněné cedrem a voní téměř stejně intenzivně až dodnes.

KDE KOUPIT OLEJÍČKY?

Kvalita olejíčků je velmi důležitá. Můžete je koupit například v obchodech s bylinkami, se zdravou výživou nebo přes internet. Na trhu je spousta firem, které tyto olejíčky nabízí. Ne všechny jsou ale kvalitní a čistě přírodní. Dávejte pozor, aby na lahvičce bylo vždy uvedeno, že se jedná o 100% přírodní olej.  Pokud olejíčky nejsou 100%, tak obvykle obsahují syntetické dráždivé přísady, které mohou způsobit zdravotní problémy v podobě migrén, vyrážky nebo ztíženého dýchání. Na obalu dále najdete, zdali je možné olej nanášet neředěný na kůži nebo jestli je vhodný k masážím nebo pouze k i inhalaci do aromalampy.

Přeji vám příjemné a tvořivé experimentování s aromaterapií a krásné, klidné Vánoce.

Radka Loja