Naučte se myslet pozitivně. Zlepšíte si tím život i zdraví.

autorka: Radka Loja, publikováno na Forbes 26. 10. 2017

Pana Nováka dlouhodobě bolel loket. Nechtěl si brát v práci volno a čekat v běžné ordinaci, tak se objednal u ortopeda na soukromé klinice. Konkrétně na 13. hodinu.

Potřeboval být nutně nejdéle za hodinu zpátky v práci, protože ho čekal důležitý pohovor. Do čekárny přišel asi o 15 minut dřív a byl velmi nemile překvapen, když tam napočítal 17 lidí.

V hlavě se mu honily myšlenky typu: „To je jako přede mnou 17 lidí? Jak stihnu svou schůzku? A to si dovolí na soukromé klinice?“ Čím více se přibližoval čas jeho objednání, tím více rostla jeho nervozita a vztek. Začalo mu bušit srdce a rozbolela ho hlava.

Konečně se rozsvítil nápis „Novák – číslo 14“. Do pana Nováka jako když střelí a okamžitě naštvaně opustil kliniku s myšlenkou „To je snad zlý sen. Já se objednám na soukromé klinice na přesný čas a oni si dovolí ho absolutně nedodržet!“

Jak myslíte, že to ve skutečnosti bylo? To se dozvíte na konci článku.

Naše myšlenky mají obrovskou sílu. Ovlivňují naše emoce a také tělesné reakce. Už počátkem 20. století francouzský lékárník a psychoterapeut Emile Coué objevil léčivou sílu myšlení a pozitivní autosugesci.

Pozitivní přístup má moc zlepšovat naše životy a pomáhá nám dosahovat našich cílů.

Neznamená to však předstírat, že je něco skvělé, když tomu tak není, nebo popírat pocity smutku, vzteku či psychické bolesti. Naopak tyto nepříjemné pocity je potřeba prožít, ale pak je nechat odejít a umožnit, aby se jejich místo uvolnilo něčemu lepšímu.

Pozitivní myšlení totiž také znamená vidět možnosti a neztrácet víru a naději v těžkých situacích.

Jak říkával Henry Ford: „Pokud si myslíte, že můžete, máte patrně pravdu. Pokud si myslíte, že nemůžete, máte patrně také pravdu.“

To, zda dosáhnete svých cílů a najdete v životě smysluplnost, je z velké části odvozeno od stavu vaší mysli.

Jak tedy můžeme rozvíjet a podporovat pozitivní myšlení?

  1. Všimněte si, jaká slova používáte v mysli a v mluvě. Pozitivní? Negativní?
  2. Pozorujte své myšlení. Kolik prostoru dovolíte prázdným negativním myšlenkám? Pokud si všimnete, že myslíte negativně, řekněte si stop a pokuste se přepnout.
  3. Říká se, že se náš život stává průměrem životů pěti lidí, se kterými se nejčastěji stýkáme. Kdo jsou pro vás tito lidé?
  4. Seďte a choďte vzpřímeně s narovnanými zády. Náš fyzický postoj má velký vliv na to, jak se cítíme a jakou sílu a energii ze sebe vyzařujeme.
  5. Dávejte si pozor na to, co jíte, a také se věnujte fyzickým aktivitám.
  6. Očekávejte příznivé výsledky. Před zahájením svých plánů mějte jasně před očima a ve své mysli úspěšný výsledek. Váš duševní postoj má obrovský vliv na vás samotné i na vaše okolí.
  7. Na konci každého dne si poznamenejte vše, co na vás emočně zapůsobilo. Pozitivně i negativně. Najděte vždy alespoň o jednu pozitivní věc víc, i kdyby to měla být maličkost. Všimněte si, že když zapisujete negativní vzpomínky, už se nezdají být tak hrozné. Za vše, co vám bylo příjemné, buďte vděční a snažte se si tyto situace a pocity uložit hluboko do sebe.

A jak to dopadlo s panem Novákem?

Pan Novák napsal řediteli kliniky rozhořčený e-mail, kde popsal, co se přihodilo. Za hodinu dostal následující odpověď: „Číslo 14 znamenalo číslo kabiny, do které jste se měl jít připravit na vyšetření.“

Nakonec to nejdůležitější: Nikdy neztrácejte víru a naději!

Ať se Vám stane dnes něco pěkného!

Radka

Pokud si přejete, přihlašte se k odběru našeho newsletteru zde.