Můžete navštívit můj kurz Alfa stav a jeho využití v práci i v soukromí Chci se podívat
Proč byste se mohli naučit ovládat Alfa vlny, meditovat nebo relaxovat?
Třeba proto, že pozitivní účinky Alfa vln, meditace a relaxace potvrzuje celá řada vědeckých studií, například:
- Snižuje se aktivita amygdaly – našeho stresového centra, které je v limbickém systému. Mimochodem amygdale jsou také přisuzovány emoční únosy.
- Zvyšuje se aktivita levého prefrontálního kortexu, který je spojen s prožíváním pozitivních emocí.
- Posiluje se koncentrace, paměť a schopnost se učit.
- Zlepšuje se imunita, protože vytváříme větší množství protilátek.
- Zvyšuje se aktivita mozkových vln alfa. V alfě dochází k relaxaci, regeneraci a snižování úzkosti.
- V Alfě se napojujete na své nevědomí. Můžete zde efektivně měnit své návyky, přijít na něco nového, trochu se i poléčit atd.
Více se o hladině Alfa dočtete zde.
Meditovat nebo relaxovat lze i při chůzi nebo při jakékoli činnosti. Rozhodně není třeba pokaždé vyhledávat tiché místo. Tyto činnosti je třeba zvládnout za chodu běžného života. Okolní podmínky ale ovlivňují hloubku meditace. Je lepší jakýkoli trénink než žádný trénink. Ze začátku MUSÍTE (toto slovo fakt nesnáším a používám jen výjimečně) TRÉNOVAT KAŽDÝ DEN.
Když vás něco rozptýlí, nezlobte se na sebe. Jednoduše se vraťte zpátky ke své kotvě. Hlavním smyslem je myšlenky pouze zaregistrovat bez emočních výkyvů a dále se jimi nezabývat. To je ideální stav klidné a čisté mysli, který je možné nacvičit právě v meditaci a následně přenést do běžného života.
Jaký je postup, abych se naučil/a ovládat Alfu?
- První týden – poslouchat nahrávku a přitom relaxovat (cca 15 minut)
- Druhý týden – nahrát vlastní text (naleznete v odkazu) a přitom relaxovat (cca 15 minut)
- Třetí týden – relaxovat bez nahrávky (cca 15 minut)
- Další týdny – pokračovat v relaxacích
Kontraindikace: Alkohol a jiné návykové látky. Při psychiatrických onemocněních nutná konzultace s lékařem.
- Nahrávku si můžete zdarma stáhnou nebo poslechnout na našem webu (je součástí knihy „Jak získat úspěch, klid a vyrovnanost v hektické současnosti“)
- Text pro druhý týden najdete v článku Návod 2. část. Naučte se ovládat Alfa vlny. Vaším úkolem je, abyste si ho nahráli např. na mobil a celý další týden meditovali/relaxovali a poslouchali sami sebe.
- Třetí týden budete relaxovat/meditovat, ale už bez nahrávek. Sami. Budete se umět ladit na Alfa vlny. To je cílový stav. Pokud si přejete, můžete nahrávky poslouchat i delší dobu. Potom k tomu můžete přidat mentální techniky a další. Mentální techniky můžete nalézt např. v mé knize Emoce pod kontrolou.
Chcete zvolit jinou cestu do Alfy?
Je to čistě na Vás. Níže popisuji základní princip.
Princip meditačních technik. Jak jednoduše začít.
Většina meditačních nebo relaxačních technik je pod povrchem velmi podobná. Vše začíná uvolněním těla a zklidněním mysli. Některé techniky jsou účinnější než jiné. Velmi záleží na konkrétní osobě.
Postup:
- Nejprve si nastavíte časovač. Doporučuji minimálně 15 minut. Ze zkušenosti vím, že pokud nemám nastavený časovač, tak mě při meditaci neustále ruší myšlenka, jak dlouho tu budu ještě sedět nebo ležet.
- Potom se pohodlně, pokud možno s rovnými zády, posadíte např. na židli nebo si lehnete. Nekřižte ruce a nohy. Pokud byste se rozhodli meditovat v některé z jógových poloh, tak klidně ruce a nohy překřižte.
- Dále si zvolíte kotvu. Kotvou může být dech, vaše tělo nebo nějaký předmět, který si snadno dokážete představit a který ve vás evokuje příjemné pocity, např. květ růže. Kotva nám pomáhá se soustředěním, protože proud myšlenek se nikdy úplně nezastaví. V okamžiku, kdy se tedy objeví myšlenka a vy ji zaregistrujete, nebudete se jí dále zabývat, pustíte ji dál a vrátíte se ke své kotvě. Například si uvědomíte, že se právě objevila myšlenka, co budete vařit k večeři. Vy ji zaregistrujete, dál si ji nevšímáte a svoji pozornost vrátíte ke kotvě. Pokud jste si zvolili jako kotvu dech, tak pozorujte svůj dech. Nádech a potom výdech. Pokud je to tělo, tak např. sledujete pocity v jednotlivých částech těla. To je vše. Jakmile zazní časovač, vy si pomalu otevřete oči a vrátíte se do bdělého stavu.
Takže to stručně zopakuji: Nastavit časovač, zaujmout polohu, zvolit si kotvu a normálně dýchat. Cílem je nesledovat myšlenky, ale volně je pouštět dál.
Tak s chutí do toho! V případě potřeby konzultace mi napište 🙂
Radka
Pokud si přejete dostávat inspiraci, přihlašte se k odběru newsletteru, získáte zdarma kvalitní e-book na zvládání stresu a prevenci syndromu vyhoření
Chci se přihlásitMůžete navštívit můj kurz Alfa stav a jeho využití v práci i v soukromí
Chci se podívat